e-SMM (e-Serbest Meslek Makbuzu)

e-SMM (e-Serbest Meslek Makbuzu) nedir? Ne işe yarar?

e-SMM (e-serbest meslek makbuzu) Uygulaması, serbest meslek makbuzlarının Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik ortamda oluşturulması, muhafazası, ibrazı ve raporlanmasını kapsayan uygulamadır. Serbest meslek erbapları mesleki faaliyetlerine ilişkin tahsilatları için kağıt ortamda düzenlemiş oldukları serbest meslek makbuzunu elektronik belge olarak elektronik ortamda düzenleyebilir, muhatabının talebi doğrultusunda elektronik veya kağıt ortamda iletilebilir, elektronik ortamda muhafaza edip Gelir İdaresi Başkanlığı’na elektronik ortamda raporlayabilirler. Uygulamamız Çırak SM ve Luca Mali Müşavir Programı ile tam entegre çalışmaktadır.

e-SMM (e-Serbest Meslek Makbuzu) uygulamasını nasıl kullanabilirim?

Sistemi kullanabilmek için, öncelikle mali mühür ya da e-İmzanız olması gerekiyor. Bizler serbest meslek erbapları için e-İmza öneriyoruz. e-İmzanız yok ise www.turmobeimza.com.tr adresinden online başvuru yaparak alabilirsiniz. Eğer adi ortaklığa sahipseniz mali mühür almalısınız. İlk adımda sitemizde üst menüde bulunan “Başvuru” linkini tıklayarak, açılan sözleşmeler sayfasından bilgilerinizi doldurmalısınız. Formu tamamlayıp onayladıktan sonra, verdiğiniz bilgilerle oluşan sözleşme size gönderilecektir. Sözleşmeyi tarafımıza imzalı ve kaşeli olarak göndermeniz yeterli.

Kimlerin e-SMM geçiş yükümlülüğü bulunuyor ? Geçiş tarihleri ne zaman ?
509 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre:

Vergiden muaf olmayan serbest meslek erbaplarından;
a) 1/2/2020 tarihi itibarıyla faaliyetine devam etmekte olanların 1/6/2020 tarihine,
b) 1/2/2020 tarihinden (bu tarih dâhil) itibaren faaliyetine başlayacak olanların ise işe başladıkları ayı izleyen 3'üncü ayın sonuna kadar e-SMM uygulamasına geçmeleri zorunludur.
e-SMM zorunluluğuna tabi olup, belirtilen tarihte geçmeyen mükelleflere Vergi Usul Kanununun ceza hükümleri tatbik olunacaktır.
e-SMM Fiyatlarımız
*Fiyatlarımıza KDV dahil değildir.
*İlgili fiyat Luca Mali Müşavir Programı kullanan Mali Müşavirler için geçerlidir.
*Diğer serbest meslek erbapları Çırak SM yazılım hizmetimiz üzerinden İşNet e-SMM hizmeti alabilirler.
Ürün Lisans Satış Fiyatı Yıllık Lisans Yenileme Fiyatı
e-SMM Hizmeti* 60,00 ₺ 60,00 ₺
Hemen Başvurun !